Assessed value
$208,500
$149,000 bldg · $59,500 land
Est. annual tax
$6,263
30.04 mills · FY2026
Acreage
—
Land use
Residential
R30
Year built
1999
2,092 sqft
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1999
- Living area
- 2,092 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Natural Gas
Recorded sales
Nov 18, 2020
Bk/Pg OPM-20067
Feb 3, 2011
Bk/Pg OPM-10080
More on Pheasant Ridge Dr
9 PHEASANT RIDGE DR
$227,000 · Built 1998
27 PHEASANT RIDGE DR
$217,900 · Built 2001
41 PHEASANT RIDGE DR
$209,100 · Built 1998
53 PHEASANT RIDGE DR
$223,700 · Built 1998
63 PHEASANT RIDGE DR
$213,000 · Built 1998
75 PHEASANT RIDGE DR
$219,200 · Built 1998
84 PHEASANT RIDGE DR
$236,500 · Built 2001
85 PHEASANT RIDGE DR
$242,100 · Built 1998