Skip to main content

Parcel · Map 131A 95 9

54 CANDEE HILL RD

Owner: LYNCH JEFFREY MICHAEL & KEATER LYNCH; JESSICA JT SURV

Assessed value

$130,700

$79,800 bldg · $50,900 land

Est. annual tax

$3,926

30.04 mills · FY2026

Acreage

Land use

Residential

R30

Year built

1996

1,311 sqft

Building

Style
Cape
Year built
1996
Living area
1,311 sqft · 1.4 stories
Exterior
Vinyl Siding
Heat
Hot Water · Oil

Recorded sales

  1. Apr 1, 2022

    Bk/Pg OPM-21229

    $265,000
  2. Aug 1, 2013

    Bk/Pg OPM-12236

    $190,000
  3. Sep 28, 2005

    Bk/Pg OPM-40519

    $270,000

More on Candee Hill Rd