Assessed value
$171,500
$113,900 bldg · $57,600 land
Est. annual tax
$5,152
30.04 mills · FY2026
Acreage
—
Land use
Residential
R20
Year built
1996
1,756 sqft
Owner mailing
1290 SILAS DEANE HWY SUITE 1A, WETHERSFIELD, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1996
- Living area
- 1,756 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Dec 29, 2016
Bk/Pg OPM-16082
More on Buckwheat Hill Rd
2 BUCKWHEAT HILL RD
$160,400 · Built 2006
17 BUCKWHEAT HILL RD
$169,900 · Built 2004
22 BUCKWHEAT HILL RD
$159,000 · Built 2004
32 BUCKWHEAT HILL RD
$149,900 · Built 1996
35 BUCKWHEAT HILL RD
$125,000 · Built 1996
41 BUCKWHEAT HILL RD
$157,400 · Built 1996
44 BUCKWHEAT HILL RD
$181,100 · Built 2004
51 BUCKWHEAT HILL RD
$124,100 · Built 1980