Skip to main content

Parcel · Map 112A 43A 27

80 BIRCH ST

Owner: DEMIRALI TRUST

Assessed value

$119,700

$71,600 bldg · $48,100 land

Est. annual tax

$3,596

30.04 mills · FY2026

Acreage

Land use

Residential

R10

Year built

1998

960 sqft

Owner mailing

80 BIRCH ST, WATERTOWN, CT

Building

Style
Ranch
Year built
1998
Living area
960 sqft · 1.0 story
Exterior
Vinyl Siding
Heat
Hot Water · Propane Gas

Recorded sales

  1. Sep 24, 2012

    Bk/Pg OPM-11244

    $91,500

More on Birch St