Skip to main content

Parcel · Map 100 46 1

48 GROVE HILL RD

Owner: FORD RAYMOND J & FORD MARNIE J

Assessed value

$142,000

$95,800 bldg · $46,200 land

Est. annual tax

$4,266

30.04 mills · FY2026

Acreage

Land use

Residential

R10

Year built

1993

1,536 sqft

Building

Style
Colonial
Year built
1993
Living area
1,536 sqft · 2.0 stories
Exterior
Vinyl Siding
Heat
Hot Water · Oil

Recorded sales

  1. May 16, 2002

    Bk/Pg OPM-10271

    $189,000

More on Grove Hill Rd