Skip to main content

Parcel · Map 157 21 6

1234 MIDDLEBURY RD

Owner: STEVENS JAMES C

Assessed value

$153,500

$101,400 bldg · $52,100 land

Est. annual tax

$4,611

30.04 mills · FY2026

Acreage

Land use

Residential

R30

Year built

2000

1,288 sqft

Building

Style
Raised Ranch
Year built
2000
Living area
1,288 sqft · 1.0 story
Exterior
Wood Shingles
Heat
Hot Water · Oil

Recorded sales

  1. Sep 30, 2008

    Bk/Pg OPM-70270

    $237,500
  2. Feb 2, 2005

    Bk/Pg OPM-40162

    $188,000

More on Middlebury Rd