Assessed value
$146,600
$100,200 bldg · $46,400 land
Est. annual tax
$4,404
30.04 mills · FY2026
Acreage
—
Land use
Residential
R30
Year built
1992
1,286 sqft
Building
- Style
- Raised Ranch
- Year built
- 1992
- Living area
- 1,286 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingles
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
No recorded sales on file.
More on Candee Hill Rd
25 CANDEE HILL RD
$230,600 · Built 1990
30 CANDEE HILL RD
$135,800 · Built 1996
35 CANDEE HILL RD
$276,900 · Built 1991
36 CANDEE HILL RD
$135,000 · Built 1993
40 CANDEE HILL RD
$152,900 · Built 1996
46 CANDEE HILL RD
$120,500 · Built 1998
54 CANDEE HILL RD
$130,700 · Built 1996
59 CANDEE HILL RD
$94,300 · Built 1984