Skip to main content

Parcel · Map 109 74 3

37 CATHERINE ST

Owner: EGAN THOMAS III & EILEEN A

Assessed value

$138,500

$93,100 bldg · $45,400 land

Est. annual tax

$4,161

30.04 mills · FY2026

Acreage

Land use

Residential

R10

Year built

2006

1,331 sqft

Building

Style
Cape
Year built
2006
Living area
1,331 sqft · 1.4 stories
Exterior
Vinyl Siding
Heat
Hot Water · Oil

Recorded sales

  1. Jul 16, 2007

    Bk/Pg OPM-60258

    $275,000
  2. Dec 17, 2001

    Bk/Pg OPM-10098

    $153,000

More on Catherine St