Skip to main content

Parcel · Map 97A 13A 51

97 GRANDVIEW AVE

Owner: GREGGIS MATTHEW S

Assessed value

$101,200

$58,800 bldg · $42,400 land

Est. annual tax

$3,040

30.04 mills · FY2026

Acreage

Land use

Residential

R30

Year built

1988

988 sqft

Building

Style
Ranch
Year built
1988
Living area
988 sqft · 1.0 story
Exterior
Aluminum Siding
Heat
Hot Water · Oil

Recorded sales

  1. Nov 12, 2019

    Bk/Pg OPM-19047

    $181,000
  2. Jan 26, 2015

    Bk/Pg OPM-14078

    $158,000
  3. Jul 1, 2003

    Bk/Pg OPM-20301

    $147,000

More on Grandview Ave

97 GRANDVIEW AVE — Watertown Land Records