Skip to main content

Parcel · Map 110 81 3B

56 BURTON ST

Owner: KACED MAHDI & TRACY (SURV)

Assessed value

$189,600

$146,900 bldg · $42,700 land

Est. annual tax

$5,696

30.04 mills · FY2026

Acreage

Land use

Residential

RG

Year built

2007

2,172 sqft

Building

Style
Colonial
Year built
2007
Living area
2,172 sqft · 2.0 stories
Exterior
Vinyl Siding
Heat
Forced Hot Air · Natural Gas

Recorded sales

  1. Oct 21, 2020

    Bk/Pg OPM-20035

    $303,000
  2. Jul 20, 2010

    Bk/Pg OPM-90206

    $295,000
  3. Nov 8, 2007

    Bk/Pg OPM-70029

    $319,900

More on Burton St

56 BURTON ST — Watertown Land Records